S. ÇETİN TEKİN

 ANKARA

1952 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve yüksek öğrenimini Ankara da tamamladı. Yüksek Mühendislik çalışmasını 1975 yılında A.Ü. Fen Fakültesi Fizik Bölümünde, Katı Hal Elektroniği konusunda tamamladı. Tez öğrenciliği sırasında 1974 yılında   Ankara Nükleer Araştırma Merkezi’nde araştırmacı olarak iş hayatına atıldı. Nükleer Fizik Bölümü, Endüstriyel Uygulamalar grubunda, bilimsel yayınlarda ve kongrelerde sunulan çeşitli araştırmalara katıldı.

1976 yılında Türkiye de ilk defa Radyoaktif Paratoner konusunda araştırmalar yaparak, tasarımı kendisine ait ilk ve tek, Türk, bilimsel araştırmalı, radyoaktif paratonerin yapımını başardı. 1978 yılında RADSAN firmasına ortak olarak, serbest piyasadaki çalışmalarına başladı.

Çetin TEKİN çalışmalarını, topraklama tesisleri ve yıldırımdan korunmayla ilgili uluslararası standartların incelenmesi, derlenmesi şeklinde sürdürdü. SEGEM, BİLTEK, TEİAŞ, TRT, PTT TELEKOM, KÖY HİZMETLERİ gibi birçok kurumda ve Elektrik Mühendisleri Odasının çeşitli illerdeki şubelerinde ilgili konularda eğitim seminerleri vererek Türkiye’ de sektörün gelişmesine katkı sağlamıştır. 2015-ve 2018 yılları arasında TSE de Yüksek Gerilim, Topraklama ve Yıldırımdan Korunma Standard Hazırlama komitesinde (TK-07) komite başkanlığı görevini yürüterek komite üyeleri ile TS 13709 “Yıldırımdan Korunma – Aktif Paratonerler”, TS 13817 “Topraklama – Elektrik sistemlerinde topraklama direnci ölçme deney yöntemleri ve sonuçların değerlendirilmesi”,  TS 13832, “Topraklama -Topraklama sistemi ve hesaplama yöntemleri” Standartlarının ülkemize kazandırılmasını sağlamıştır.

Çeşitli sivil toplum örgütlerinde görev alan S. Çetin Tekin başlıca 1978-2008 arası Çankaya Lions Kulübü, 2004-2020 tarihleri arasında TMMOB Fizik Mühendisleri odasında 2. Başkan olarak, 2013- 2020 Ankara Sanayi Odası, Elektrik Meslek Komitesi Başkanlığı, 2007 den 2020 ye Hassiad,  Hasanoğlan Sanayici ve işadamları Derneği yönetim kurulu başkanlığı ve İçasifed, İç Anadoiu Sanayici ve İş İnsanları Federasyonu, Genel sekreterliği görevlerini sürdürmektedir. Halen S. Çetin Tekin, Radsan Elektromekanik İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. de Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.