FİRDEVS SAYILAN

 İSTANBUL

1948   –   İstanbul doğumlu

1967   : Üsküdar Kız Lisesi

1971  :İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ,Sanat Tarihi Bölümü

1975 – 2000:Akbank Genel Müdürlüğü

Reklam ve Tanıtma Müdürlüğü, Müdür Yardımcısı  İFSAK ( İstanbul Sinema ve Fotoğraf Amatörleri Kulübü) ve FOTOGEN üyesidir.

Sanat Tarihi Derneği kuruluş çalışmalarına katılmış, bu derneklerin ve TFSF’nin yönetiminde görevler üstlenmiştir.

 

Anadolu’da arkeolojik kazılarda fotoğraf çalışmalarında bulunmuştur. Anadolu   uygarlıkları,

konusunda kişisel sergi ve gösteriler yapmıştır.

Yurt içi ve yurt dışı yarışmalarda ödüller kazanmıştır. Kişisel olarak yurt içi ve yurt dışında fotoğraf sergileri açmış, üyesi bulunduğu derneklerin açtıkları karma fotoğraf sergilerine katılmıştır .

 

Kişisel olarak “İstanbul Hayal Meyal…”,Kaz dağlarının antik zenginliği “ANTANDROS” gün ışığına çıkıyor ,  “ Bir Kentin Doğuşu: Antandros” , “Antandros’dan Altınoluk’a” ,  “Altınoluk’ta Geçmişin İzleri”, “Su İçinde: Allianoi”, “Yaşamı Saklayan Duvarlar: Anadolu Evleri”,  “Eyüp”, ve  “Anadolu’dan”, fotoğraf sergilerini açmıştır.

”Kralların Geleceği ; Nemrut” ve “Antandros” Belgesel filmlerin yapımı ile, “Nemrud Dağı Tanrıları”, “Geçmiş Gün Işığına Çıkarken”, “Ortaçağ Anadolu Sanatından Kesitler” ,  “Ortaçağ Anadolu Sanatında Taş İşçiliği” ,  “Anadolu Evleri” , “Antakya’dan Kars’a”, “Hitit ve Frig Topraklarında..” ,  “Konya, Afyon, Bolvadin Üçlemesi” ,  “Sivas-Divriği” , “Karaman-Ermenek”  ”Amerika” , “5000 Yıllık Uygarlıktan Günümüze; Mısır” , “Madrit, Bounes Aieres, Rio de Janeiro…”  gibi sanat tarihi ve arkeoloji ile ilgili birçok konuda belgesel  gösteriler hazırlamış, konu ile ilgili kitaplarda fotoğrafları kullanılmıştır.

 

Fotoğraf çalışmaları, eğitimi ile yakından ilgili olup, uygarlık tarihi açısında dünyada çok özel bir konuma sahip olan Anadolu’yu dolaşarak, fotoğrafla belgelemenin kamuoyunu; tarihsel kentlerimizi, anıtlarımızı “korumaya” yöneltmek için etken bir yol olduğuna inanmakta ve bu alanlarda çalışmalarına devam etmektedir